Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Tusch 10985069



*

nr 1098 5069


Albert Engström

(1869-1940), Sverige


Tusch, Albert Engström (1869-1940), motivet: 18x23, 5


Albert Engström, svensk målare och tecknare född 1869, död 1940.

Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 mars 2017
kl 18:53:44


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
25/3 20:19:40 1      700 kr
26/3 17:06:04 2      800 kr
27/3 16:04:08 1      Vinnande bud
27/3 16:37:37 3      1.000 kr
27/3 16:37:37 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Konstnär/Designer

Albert Engström

Albert Engström, svensk målare och tecknare född 1869, död 1940.

Läs mer om Albert Engström
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller albert engström svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tusch vattenfärg
  • 6678 Akvarell
    Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:32
  • 6399 Akvarell
    Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:10
  • 6303 Akvarell
    Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:57
  • 6529 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, man i eka, 10..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:13
  • 6570 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Hjelmarsnäs gård, yttermåt..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:43
  • 6382 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Themsen med Towe..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:04




Ladda ner broschyr